Proč se Putin smál sankcím USA.

25. května 2014 v 18:11 | M.C |  CO PÍŠOU JINDE.

Proč se Putin smál sankcím USA. Západní politici ostrouhají mrkvičku

Ilustrace

Bylo to na spadnutí; Vladimír Putin má řadu let v Číně spolehlivého partnera, od Rady bezpečnosti OSN, až po nové sdružení, jehož tvoří nejsilnější a nejbohatší státy Východu. Spojily se v bezkonkurenční společenství BRICS, proti němuž je EU jen vzdálená chudá příbuzná. Putin podepsal v Číně rekordní počet smluv a dohod, byť ho čeští závistivci považují za ženicha, co neví, jestli mu nevěsta před oltářem řekne své ano.

Západní politici se svými zlostnými sankcemi tak "ostrouhají mrkvičku". Podpisem dohody o masivních dodávkách ruského plynu Číně se totiž jejich časté pohrůžky energetickým bojkotem Ruska, který by měl být citelným obchodním trestem za politiku Kremlu v ukrajinské krizi, změní jen v další prázdná slova. Putin podepíše v Šanghaji na třicet dohod, když další tucet se ještě projednává. Rekord. Navíc se bude budovat dopravní koridor mezi Ruskem a Čínou přes Kerčský průliv až na Krym. Čína chce na poloostrově vybudovat i přístav a ekonomickou zónu, čímž vznikne nová Hedvábná stezka. Cena za tisíc kubíků plynu pro Čínu je evropská - 350 dolarů. A přes 50 procent ruského exportu tvoří ropa.

Pro ty, kteří nedrželi Rusku palce, špatná zpráva; Gazprom chce za surovinu zhruba o pětinu více, než za kolik ji Čína dostává z Turkmenistánu. Moskva požaduje, aby jí Čína zaplatila 25 miliard dolarů (zhruba půl bilionu Kč) předem; Rusko totiž musí kvůli vyššímu vývozu vybudovat obří plynovod ze Sibiře, který bude stát v přepočtu bilion korun. Obojí bude realizováno s možnými, leč ne zásadními korekcemi. Přání nezdaru "zlatého grálu" bylo jen otcem myšlenky českých psychopatů. Čínský president Si Ťin-pching předvedl, jak moc si cení vztahů s Putinem tím, že čínský vůdce svou první zahraniční návštěvou loni poctil Rusko.

Poté se zúčastnil zahájení Zimní Olympiády v Soči. Mnozí Západní vůdci na tyto Hry nejeli kvůli kritice ruské historie lidských práv. Naopak, když Putin a Sio spolu 4. března telefonovali o Ukrajině, tak Kreml řekl, že postoje byly "blízké." Silná aliance bude vyhovovat oběma zemím jako protiváha ke Spojeným státům. Aliance bude pouhým rozšířením současných trendů úzkých bilaterálních vztahů nejen v infrastrukturách a v investicích, ale i ve vojenských dodávkách: Čína už letos předběhla Německo jako největší nákupčí ruské ropy díky zajištění dohod Rosněftem, který navýší dodávky ropy na východ přes Východní sibiřsko-pacifický ropovod a další procházející Kazachstánem.

Celý článek

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama